Alena Polívková
[Short articles]
-
Šprot (šprota) je ryba z čeledi sleďovitých, která žije ve velkých množstvích v Atlantském oceánu, v Černém a Baltském moři. Loví se spolu se sledi a zpracovává v konzervárnách.
Pojmenování šprot (šprota) vzniklo z německého slova die Sprotte, k nám však proniká z ruštiny, a to prostřednictvím sovětského výrobku zvaného šproty. V jednotném čísle má toto slovo dvě variantní podoby — šprot (m.) a šprota (ž.); obě uvádí Slovník spisovného jazyka českého. Skloňování tohoto podstatného jména v rodě ženském nečiní potíže. U mužské podoby tohoto názvu je třeba rozlišit význam ‚ryba‘ a ‚rybí výrobek‘.
Podst. jméno šprot jako název živé ryby se skloňuje stejně jako názvy ostatních ryb rodu mužského, které jsou zakončeny na tvrdou souhlásku (např. bolen, candát, cejn, tuňák apod.). V 2. p. j. č. je -a, v 1. p. mn. č. -i.
Shodně budeme skloňovat i název pro rybí výrobek, tj. v 2. p. j. č. bude -a, v 1. p. mn. č. -i. V 1. p. mn. č. však můžeme užít i tvaru neživotného, tj. šproty. Podobně se skloňuje i podst. jméno humr (2. p. j. č. -a, 1. p. mn. č. -i/y).
Naše řeč, volume 57 (1974), issue 2, p. 112
Previous Pavel Trost: Původ slova bankál/bangál
Next Františka Havlová: Ivan Olbracht a nářečí